X
تبلیغات
زولا

..::ربیع الثانی.الاخر::..  چاپ

تاریخ : پنج‌شنبه 30 فروردین‌ماه سال 1386 در ساعت 06:25 ب.ظ

..:: ای دامن مدینه ی کربلای تو ::ریحانه امام حسن سید الکریم یا عبدالعظیم  ::..

 

<<ای کریم ابن الکریم سیدی عبد العظیم ادرکناااا>>

 

::یا سید الکریمان عبدالعظیم::

 

<<ولادتش مبارک و پر برکت باد>>

 قتل  ابن معتزشاعر عرب به دستورمقتدرُ بالله خلیفه عباسی

[2 ربیع الثانی 296] - ?ابن معتز? شاعر عرب به دستور? مقتدرُ بالله ? خلیفه عباسی کشته شد . این شاعر خوش قریحه که اشعاری از او باقیست بعد از مرگ مکتفی به دعوی خلافت برخاست و با طرفداری عده ای به مسند خلافت نشست . اما مونس خادم و عده ای از غلامان دارُالخلافه علیه او به مخالفت برخاستند و بدین ترتیب خلافت او یک روز بیشتر به طول نیانجامید . بعدازاو مقتدر به خلافت نشست و ابن معتز را دستگیر و سپس اعدام کرد . ?کتاب البدیع؛ طبقات الشعراء؛ و کتاب اشعارالملوک ? از جمله آثار ابن معتز در بدیع و طبقات شاعران می باشند .

امام باقر(ع) فرمودند:
من عَبَد الله حق عبادته آتاه الله فوق امانیه و کفایته
هر که خدا را، آنگونه که سزاوار اوست، بندگى کند، خداوند بیش ازآرزوها و کفایتش به او عطا مى کند.

 

8 ربیع الثانی، سالروز میلاد با سعادت

یازدهمین مسند نشین سریر  امامت و ولایت،

امام حسن بن علی العسکری (علیه السلام)

   خجسته باد.

۱۰ربیع الثانی وفات حضرت معصومه س زینب امام رضا ع را خدمت محبین ان بانوی بزرگوار و کریمه اهل بیت تسلیت عرض میکنم

 اجرک الله یا صاحب الامر و الزمان عج


 

بالاترین  نوع از حق و حقوق ، حق تعلیم و ارشاد و هدایت هست .

شاهدش هم کلام مولا :  

 

مَن عَلّمَنی حرفا ً فقد صَیّرنی عبدا ً 

معلمی هنر است , معلمی عشقی است الهی و آسمانی , تا خدا بوده و هست , معلم بوده و هست و هر روز روز معلم است .

می توان در سایه آموختن
گنج عشق جاودان اندوختن
اول از استاد، یاد آموختیم
پس، سویدای سواد آموختیم
از پدر گر قالب تن یافتیم
از معلم جان روشن یافتیم
ای معلم چون کنم توصیف تو
چون خدا مشکل توان تعریف تو
ای تو کشتی نجات روح ما
ای به طوفان جهالت نوح ما
یک پدر بخشنده آب و گل است
یک پدر روشنگر جان و دل است
لیک اگر پرسی کدامین برترین
آنکه دین آموزد و علم یقین
روز و هفته معلم بر همه ی معلمان مبارک باد .

شعر از شهریار

                  پیشاپیش روز معلم را به همه معلمین و همکاران محترمم  تبریک عرض میکنم ..

هفته معلم بر تمامی معلمان، دبیران و مربیان عزیز مبارک باد.
تعلیم و تعلم از شئون الهی است و خداوند، این موهبت را به پیامبران و اولیای پاک خویش ارزانی کرده است تا مسیر هدایت را به بشر بیاموزند و چنین شد که تعلیم و تعلم به صورت سنت حسنه آفرینش درآمد.
انسان نیز با پذیرش این مسئولیت، نام خویش را در این گروه و در قالب واژه مقدس «معلم» ثبت کرده است. معلم، ایمان را بر لوح جان و ضمیرهای پاک حک می کند و ندای فطرت را به گوش همه می رساند. همچنین سیاهی جهل را از دل ها می زداید و زلال دانایی را در روان بشر جاری می سازد.

معلم گوهر دریای عشق است                شکوه منصب والای عشق است
معلم روح  جاویــد   زمانست                بهشت دلکش زیبای عشق است
برای  روح  تاریک   دل   من           شفا بخش من و عیسای عشق است

 

روز معلم و سالروز شهادت استاد مرتضى مطهرى

 

 

 

((وظیفه مهم هدایت جامعه است به سوى اللّه ))
امام خمینى ((ره ))

اسـتـاد مـرتـضـى مـطـهـرى در شـامـگـاه 11 اردیـبـهـشـت مـاه سـال 1358 تـوسـط کـوردلان گـروه فـرقـان بـه شـهـادت نـایـل آمـد و بـعـد از عـمـرى مـجاهدت در راه خدا و تلاش خستگى ناپذیر در زمینه هاى فرهنگى و سیاسى مذهبى به دست جاهلترین و جنایتکارترین دشمنان اسلام به ملکوت اعلى پیوست . استاد شـهـیـد در طـول عـمـر خـود رنـج هـاى فـراوانـى تـحـمل کرد و در زمینه تعلیم و تربیت کوشش فراوانى انجام داد و آثار بسیارى نیز در زمینه هاى مختلف علمى ، فلسفى و اجتماعى و... از خود بـه جـاى گـذاشـت او کـه مـعـلم اخـلاق ، فـلسـفـه ، عـرفـان و مـسـائل اقـتـصـادى بـود در تمامى این زمینه ها کارهاى تحقیقاتى و بنیادى شایسته اى انجام داده است به همین مناسبت سالروز شهادت این معلم نمونه و اسوه تقوى به عنوان روز معلم نامگذارى شـده اسـت تـا هـمواره و همه ساله ضمن بزرگداشت خاطره آن رادمرد بزرگ و مجتهد و فیلسوف بـلنـدآوازه از زحـمـات بـى شـائبـه و ایـثارگرانه طبقه عظیم معلمان که وظیفه سنگین آموزش و پرورش کودکان ، نوجوانان و جوانان این مرز و بوم را برعهده دارند قدردانى گردد.

قیام مختار ثقفی در کوفه به خونخواهی امام حسین (ع)

[14 ربیع الثانی 66] - ابن ابی عبیده ثقفی (?? هـ . ق) ملقب به کیسان؛ وی از مردم طائف است. در خلافت عمر همراه پدر خود به مدینه رفت. پدر او در جنگ یوم الحجر در عراق به قتل رسید. مختار به بنی هاشم پیوست و در خلافت علی (ع) با آن حضرت در عراق بسر می برد و پس از شهادت علی (ع) در بصره سکونت جست .... پس از شهادت حسین بن علی (ع) مختار ، با عبیدالله به مخالفت برخاست.
عبیدالله ابن زیاد او را تازیانه زد و به جبس افکند. سپس به شفاعت عبدالله عمر او را به طائف تبعید کرد چون در سال ?? یزید بن معاویه بمرد و عبدالله بن زیبر درمدینه به طلب خلافت برخاست مختار نزد او رفت و با او بیعت کرد. و در بعضی جنگهای او حضور داشت. سپس از وی رخصت خواست که به کوفه برود و مردم را به اطاعت او بخواند ابن زیبر پذیرفت و او را به کوفه روانه ساخت. مختار چون به کوفه آمد مردم را به خونخواهی حسین بن علی (ع) و امامت محمدبن حنفیه فرزند آن حضرت خواند. به سال (? ? هـ . ق) عامل ابن زیبر را از کوفه بیرون کرد و از قاتلان حسین (ع) هر که را به دست آورد کشت و قلمرو کوفه را تا موصل به حیطه تصرف درآورد. عبیدالله ابن زیاد از شام مأمور دفع مختار و تصرف کوفه شد و با لشکری به موصل فرود آمد لشکر ابن زیاد در موصل شکست خورد و خود او کشته شد و سرش را به کوفه آوردند. مختار آن سر را به مدینه نزد حضرت علی بن الحسین (ع) و محمد حنفیه فرستاد و گفته­اند امام علی بن الحسین (ع) مختار را به خاطر خون خواهی امام حسین (ع) رحمت فرستاد. در همین موقع کار عبدالله بن زیبر در مکه بالا گرفت، مصعب برادرش را به جنگ مختار فرستاد. مصعب با لشکری گران به کوفه آمد مختار را کشت و سپاهش را تار و مار کرد.

درگذشت ? فضل بن حسن بن فضل طبرسی? ملقب به? امین الدین? یا? امین السلام?

15 ربیع الثانی 552 - ? فضل بن حسن بن فضل طبرسی? ملقب به? امین الدین? یا? امین السلام? محدث و مفسر بزرگ جهان اسلام در قرن 6 هجری بدرود حیات گفت. او عالمی جلیل القدر و فاضلی گرانمایه بود و از علمای امامیه بشمار می رفت. وی مورد احترام اکثر فرق اسلامی بود و شاگردان بسیاری از محضر وی بهره علمی بردند که از آن میان می توان ابن شهر آشوب مازندرانی ؛ و قطب راوندی شارح نهج البلاغه را نام برد تألیفات شیخ طبرسی بسیاراند و هر کدام برهانی قاطع بر کمالات و فضائل او می باشند مهمترین اثر وی مجمع البیان در تفسیر قرآن کریم و در ده جلد به رشته تحریر درآمده است طبرسی بعد از تألیف این اثر، تفسیردیگری بر قرآن نوشت که به نام جوامع الجانع شهرت یافت این تفسیر به دلیل شأن و نزول و ترجمه آیات قرآن در میان علمای اسلامی اعتبار بسیار دارد از این فقیه برجسته آثار دیگری چون ?حقایق الامور در اخبار؛ شواهد؛ عدة السفرالحضر? بر جای مانده است.